استراتژی نام تجاری، برندسازی (به انگلیسی: Branding)، فرایند معنا بخشیدن به یک نام است. برندسازی مجموعه‌ای از راهکارهاست که به نام تجاری شما هویت مشخصی داده و جایگاه آن را در بازار نسبت به رقبا مشخص و متمایز می‌کند. برندسازی شامل مباحث مختلفی چون جایگاه یابی و جایگاه سازی برند، انتخاب نام مؤثر برای برند، ایجاد طبقه‌بندی جدید، انتخاب رنگ برند و طراحی لوگو برای آن، بسط برند یا محدود نمودن دامنه تمرکز، عمق و ارزش برند، روابط عمومی، رویدادسازی، تبلیغات و… می‌باشددر حقیقت در برندسازی تلاش بر این است که مشخصه‌های برند را که در قسمت بالا هم به آن اشاره شد، به نحوی در ذهن مشتریان جایگذاری شود و بتواند جایگاه خوش حسی برایشان داشته باشد. به زبان دیگر می‌توان برندسازی را اینگونه تعریف کرد: «جایگاه ذهنی یک برند در ذهن مشتریان و بازارهدف آن کسب‌وکار»

(1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (۴ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading…)

برندسازی حاصل پیام‌ها و گزارش‌های رسانه هاست. هر قدر تعداد این پیام‌ها بیشتر و محتوای آن‌ها مطلوب تر باشد، نام تجاری قوی تر خواهد شد. چراکه هیچگاه دو برند مثل هم عمل نمی‌کنند. در حقیقت هدف اصلی برندسازی این است که یک کالا یا یک تجارت از رقبایش متمایز دیده شوند. پس نمی‌توان برای تمامی برندهای موفق، یک فرمول جادویی واحد در نظر گرفت برای ساختن یک برند پرجذبه باید ۵ اصل را رعایت کنید: ۱- متمایز شوید. ۲- همکاری کنید. ۳- نوآوری کنید. ۴- اعتبار ببخشید. ۵- فرهنگ سازی کنید. هشت ابزار در اختیار مدیران بازاریابی قرار دارد تا از طریق آن با مشتریان ارتباط برقرار کرده و یک برند قوی در بازار بسازند: تبلیغات، روابط عمومی، پیشبرد فروش، بازاریابی مستقیم، بسته‌بندی، رویدادها و حامی گری، خدمات مشتری.

 

برندسازی در گذشته تنها با روش‌های آفلاینی نظیر بیلبوردهای تبلیغاتی یا تبلیغات در رایدو و تلویزیون انجام می‌شد، اما با توجه به هزینه‌های سرسام آور این روش‌ها، این روزها روش‌های جایگزینی مانند سئو ابداع شده‌است که کسب و کارها می‌توانند با اجرای آنها، شهرت بسیار خوبی در اینترنت کسب کنند.

به دلیل تاثیر مهمی که برندینگ بر کل شرکت دارد، برای هر کسب و کاری لازم و ضروری است. از جمله مهمترین منافع برندینگ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

برندینگ،ارزش کسب وکار را بالا میبرد:برندیگ با شناساندن هرچه بیشتر و تقویت جایگاه برند، آن را به فرصت جذاب تری برای سرمایه گذاری تبدیل می کند.

برندینگ، آگاهی و توجه نسبت به کسب و کار را افزایش می دهد: مهمترین خاصیت برندینگ برای هر کسب و کار،افزایش آگاهی مردم و معروفیت کسب و کار است.

برندینگ باعث جذب مشتریان جدید می شود: برندینگ باعث مثبت تر شدن هرچه بیشتر برداشت و تداعیات مردم نسبت به برند می شود وبا تقویت حس اعتماد مردم احتمال خرید و ارجاع دیگران را افزایش می دهد.

برندینگ عاملی در جهت تقویت رضایتمندی و افتخار کارکنان  به کسب و کار است: طبیعتا شخصی که برای برندی کار می کند که شناخته شده تراست و مردم بیشتر به آن علاقه مند هستند، رضایت و علاقه بیشتری نسبت به کار خود دارد.این رضایت به نوبه خود باعث ایجاد حس تعلق و اشتیاق به کار و در نتیجه، افزایش بهرهوری می شود.

عناصر برندینگ

برندینگ صحیح متضمن درک مفاهیمی تحت عنوان (عناصر برندینگ) است که دراینجا به آنها اشاره می کنیم:

نام برند: بخشی از برند که به آن هویت گفتاری می دهد،دقیقا مانند اسم یک انسان.

صفات برند: ویژگی ها و خصوصیات یک برند، ارزش های اصلی برند. به عنوان نمونه، برای اینکه یک برند قدرتمند باشد باید دارای ویژگی هایی مانند انسجام، جذابیت، اعتبار و ثبات باشد.

تداعیات برند: تداعیات برند آن دسته از صفات  برند است که با تصور برند به ذهن مشتری خطور می کند.

هویت برند: احساسی که سازمان نسبت به برند خود دارد. اساسا” هویت برند دیدگاهی است که شرکت نسبت به برند خود دارد و می خواهد همان دیدگاه را در ذهن مخاطب ایجاد کند.

تصویر برند: تصویر یا تصوری است که از برند در ذهن مشتریان وجود دارد، به عبارت دیگر، درک یا برداشت آن ها از برند است.

برندینگ اسمی

دراین نوع از برندینگ، شرکت برای بازاریابی و فروش محصولاتش از قدرت نام برند خود استفاده می کند.معمولا استفاده از این نوع برندینگ برای شرکت های مطرح و جاافتاده مناسب خواهدبود. در این روش شرکت مزبور می تواند از لوگو، شعار یا رنگ های خاص برند خود کمک بگیرد. به عنوان نمونه،شرکت هایی مانند کوکاکولا، اپل و مرسدس بنز محصولات خود را با تمرکز بر نام برند خود عرضه می کنند.

برندینگ منفرد

گاهی شرکت های بزرگ محصولاتی را عرضه می کنند که مستقل از شرکت مادر، برند خاص خودشان دارند. به عنوان مثال، ماست سون محصولی است که برندینگ آن تقریبا به صورت مجزا از شرکت تولید کننده آن انجام شده است.

برندینگ نگرشی

در برندینگ نگرشی، خود محصول در ماهیت و تجربه ای که رقم می زند محو می شود.به عنوان مثال، برند نایک(Nike) در سال ۲۰۱۵ میلادی به عنوان یکی از ارزشمندترین برندهای ورزشی سال انتخاب شد.همین خبر باعث شد که این برند، فارغ از نوع و کیفیت محصولات خود با ورزش و کیفیت تداعی شود. برندینگ اپل نیز از نمونه های بارز این نوع از برندینگ محسوب می شود.

توسعه برند

برندینگ به وسیله توسعه برند هنگامی اتفاق می افتد که یک برند وارد یک بازار جدید می شود. به عنوان مثال ، اگر یک شرکت تولیدکننده کفش ورزشی وارد حوزه تولید لباس ورزشی شود، به طور خودکار هویت برند خود را به محصولات جدیدش انتقال می دهد.

برندسازی حسی ایده‌ای است که برای بشر بیشترین پذیرش را دارد، وقتی که همهٔ پنج حس را درگیر می‌کند. شرکت دادن سه حس لامسه، بویایی و چشایی در برندسازی، راهی اثبات شده برای متمایز کردن و به‌یادماندنی کردن برند و نیز برقراری ارتباط عاطفی مؤثر و قوی با مشتریان است؛ بنابراین برندسازی حسی چیزی بیش از کاربرد سنتی آن است که تنها دو حس شنوایی و بینایی را درگیر می‌کند و تأثیر بسیار مطلوب در ارتباطات مؤثر بازاریابی برای آینده خواهد داشت.

 

همسو سازی و ایجاد تعامل درست میان فرایندهای مدیریت طراحی با فرایندهای مدیریت کسب و کار و بازاریابی کلاسیک است. به این دلیل که در چنین پروژه‌هایی دو طرز فکر کاملاً متفاوت مشارکت می‌کنند که یکی خلاقانه و هنری و مبتنی بر درک شهودی و استنباط ابداکتیو است و دیگری مهندسی و ریاضی و مبتنی بر روش‌های عقلانی است. عدم همراهی و عملکرد ناهماهنگ این نقش‌ها عمدتاً پروژه‌های برندسازی حسی را به شکست می‌کشاند. برای حل این مسئله مدیریت طراحی نقش پر رنگی ایفا می‌کند و تدوین تفهیم‌نامه برند به عنوان یکی از انواع تفهیم‌نامه طراحی با مشارکت مستقیم متولیان طراحی و متولیان کسب و کار در سازمان، تا حد زیادی در سرنوشت و موفقیت یک پروژه برندسازی حسی مؤثر خواهد بود. تعریف پیش زمینه و کلیات پروژ، بررسی حیطه و طبقه کسب و کار ، بررسی مخاطب هدف ، معرفی شرکت، محصولات و خدمات آن ، اهداف کسب وکار  و راهبرد طراحی، چشم‌انداز پروژه، زمانبندی و بودجه و … ممکن است از جمله مطالب یک تفهیم‌نامه برند باشد. 

برندسازی گردشگری از زمانی مطرح شد که گردشگری به عنوان یک صنعت معرفی گردید. برندسازی گردشگری به معنای تداعی شدن هویت فرهنگی فضا و مکان در ذهن گردشگران بالقوه است. برندسازی گردشگری در مقصد انجام می‌شود و در مقصد گردشگری با ایجاد نشانه‌هایی از فرهنگ و هویت آن مکان برندسازی گردشگری برای آن مکان ایجاد می‌شود.

۰۲۱-۲۶۷۶۳۷۱۲ ۰۹۱۰۸۸۸۶۶۸۷

ثبت شرکت راستین

تهران سعادت آباد بلوارپاکنژاد جنب بوستان ششم پلاک۲۶ واحد۱