تشکیل پرونده مالیاتی به موجب قوانین تجارت ، هر شخصیت حقوقی ( شرکت ) باید پس از تاسیس و ثبت جهت تشکیل پرونده مالیاتی در واحد مالیاتی اقدام نماید.وفق مقررات مربوطه ، شرکت تا ۲ ماه پس از تاسیس مکلف به تشکیل پرونده دارایی و پرداخت حق التمبر مالیات سرمایه می باشد. شرکتی که تشکیل پرونده مالیاتی نداشته باشد نمی تواند کد اقتصادی اخذ نماید و شرکت بدون کد اقتصادی نمی تواند فعالیت داشته باشد ، همچنین شرکتی که فاقد پروانه مالیاتی باشد در پایان سال مالی نمی تواند اظهارنامه مالیاتی فعالیت شرکت را به سازمان مالیات و دارایی تحویل دهد و آخر اینکه چنانچه شرکت برای تشکیل پرونده مالیاتی در زمان مقرر، اقدام نکند به موجب قانون سازمان مالیات و دارایی مرتکب جرم شده است.
در واقع، تشکیل پرونده مالیاتی به معنای آن است که شرکت به سازمان امور مالیاتی اعلام نماید که چنین شرکتی تاسیس شده و طبق قانون دو در هزار سرمایه شرکت را پرداخت نماید. در غیر این صورت مشمول جریمه مالیاتی دو برابر مبلغ اولیه خواهد شد.به عبارت دیگر در صورت عدم تشکیل پرونده و پرداخت حق التمبر دارایی ظرف دو ماه ، به جای ۲ در هزار ، معادل ۶ در هزار سرمایه ثبت شده باید پرداخت نمایید.

(1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (۱۳ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)
Loading…)

۱٫اصل و کپی کلیه مدارک شرکت ( اساسنامه ، اظهارنامه ، شرکتنامه ، تقاضانامه ، روزنامه رسمی ، مهر شرکت )
۲٫اصل و کپی آخرین تغییرات در روزنامه رسمی ( در صورت وجود تغییرات)
۳٫اصل و کپی مدارک شناسایی اعضای شرکت
۴٫تکمیل دفترچه مشخصات شناسایی شرکت
۵٫گواهی امضای صاحبان امضای مجاز اشخاص حقوقی در دفتر خانه اسناد رسمی
۶٫فیش واریزی دو در هزار سرمایه ابتدایی شرکت
۷٫فیش آب و برق و تلفن و گاز دفتر شرکت
۸٫وکالت نامه یا معرفی نامه کتبی از طرف شرکت ( چنانچه مدیر عامل حضور نداشته باشد).
۹٫اجاره نامه یا سند مالکیت دفتر شرکت به نام شرکت

تشکیل پرونده مالیاتی

این مالیات به نفع تولیدکنندگان ایرانی می باشد، قبل از اجرای این مالیات تولیدکنندگان ناچار به پرداخت مالیات در مراحل مختلف بودند اما با اجرای این قانون تولید کنندگان از پرداخت مالیات معاف شده و توزیع کننده ی نهایی باید مالیات را محاسبه و از خریدار نهایی دریافت کند. اجرای این قانون به ضرر دلالان ، قاچاقچیان و تمام کسانی که به طور شفاف فعالیت نمی کند می باشد.

کالاهایی که مالیات برارزش افزوده به آنها تعلق می گیرد

تشکیل پرونده مالیاتی

مالیات برارزش افزوده شامل تمام خدمات و کالاهایی که درایران به فروش میرسد امادارای چند استثنا می باشد:

سیگار و سوخت هواپیما دو کالای خاص هستند که به هرکدام به ترتیب ۱۲ و ۲۰ درصد مالیات بر ارزش افزوده تعلق می گیرد.

به محصولات کشاورزی فراوری نشده، کالاهای اساسی (برنج ، روغن ، گوشت ،و…) و خدمات بهداشتی مالیات بر ارزش افزوده تعلق نمی گیرد.

طبق ماده ماده ی ۱۲ قانون مالیات بر ارزش افزوده ، محصولات کشاورزی فرآوری نشده ، دام وطیور زنده ،آبزیان، زنبور عسل و نوغان ، انواع کود ، سم ، بذر و نهال ، آرد خبازی، نان ، گوشت ، قند ، شکر، برنج ، حبوبات و سویا، شیر ، پنیر ، روغن نباتی و شیر خشک مخصوص تغذیه کودکان، کتاب ،مطبوعات، دفاتر تحریر و انواع کاغذ چاپ، تحریر و مطبوعات، 

کالاهایی که همراه مسافر و برای استفاده شخصی تا میزان معافیت مقرر طبق مقررات صادرات و واردات وارد کشور می شود، اموال غیر منقول، انواع دارو، لوازم مصرفی درمانی، خدمات درمانی و خدمات توانبخشی و حمایتی؛

خدمات مشمول مالیات بر درآمد حقوق موضوع قانون مالیاتهای مستقیم، خدمات بانکی و اعتباری بانکها؛ موسسات و تعاونیهای اعتباری و صندوق های قرض الحسنه مجاز و خدمات معاملات و تسویه اوراق بهادار و کالا در بورس ها و بازارهای خارج از بورس از مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند.

جهت مشاوره با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

ثبت شرکت راستین

تهران سعادت آباد بلوارپاکنژاد جنب بوستان ششم پلاک۲۶ واحد۱

۰۲۱-۲۶۷۶۳۷۱۲ ۰۹۱۰۸۸۸۶۶۸۷