برند یا نام تجاری نامی است که به محصولات و خدمات یا شرکت ها اطلاق می شود، در حقیقت نامی است که محصولات و خدمات و شرکتها را از سایر شرکتها متمایز میکند. برند یا نام تجاری به صورت لاتین و غیر لاتین در دنیای کسب و کار مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از برند یعنی استفاده از انحصار یک امتیاز از یک کالا یا خدمات خاص به طوریکه حق سوء استفاده یا کپی و یا حتی اعمال تحریم ازآن سلب می شود. برندها به صورت نوشته تجاری یا لوگو تایپ یا نوشته تجاری و لوگو جداگانه می باشند.

ارزشمندترین برندها

ارزشمندترین برندهای جهان به ترتیب ارزش: اپل ۱۱۷ میلیارد دلار (۷۰ میلیارد پوند انگلیس)، گوگل ۱۰۷ میلیارد دلار، آی بی ام ۷۶ میلیارد دلار، مایکروسافت ۷۱ میلیارد دلار، و کوکاکولا ۶۵ میلیارد دلار، جنرال الکتریک، مک دونالد، سامسونگ، آمازون و تویوتا.

تناسب

جایگاه مناسب

تحمل پذیری

اعتبار

الهام بخش

بی همتایی

جذابیت

برند از نظر مصرف‌ کننده

ثبت برند

منشأ یا مبدأ محصول

واگذاری مسئولیت به تولیدکننده

خطرپذیری کمتر

هزینه پرس و جوی کمتر

نشانه کیفیت

معامله یا عهد و پیمان با تولیدکننده محصول

وسیله نمادین برای اظهار شخصیت

نقش ثبت علامت در این زمینه معرفی و متمایز ساختن محصول و تسهیل فرآیندهای داد و ستد برای مشتری هاست. علاوه برآن به شرکت کمک میکند تا بتواند به صورت حقوقی از داشته ها و ویژگی های منحصر به فرد محصول در عرصه ی رقابت محافظت کند. بنگاه ها از طریق برندها قادرند دارایی های فکری خود رابهتر حفظ کنند و از نظر حقوقی از آزادی عمل بیشتری برخوردار شوند.

تسلیم اظهار نامه

مدارک هویتی فرد متقاضی: برای اشخاص حقیقی داشتن کپی شناسنامه و کپی کارت ملی کفایت می کند. برای اشخاص حقوقی مدارک لازم عبارت است از آخرین روزنامه رسمی که نشان دهنده مدیریت شرکت باشد به همراه کپی شناسنامه و کارت ملی مدیر عامل و تمام اعضای هیئت مدیره.

مدارک نماینده قانونی: زمانی که تقاضای ثبت برند به جای خود فرد، از طریق یک نماینده قانونی انجام شود، باید مدارک نماینده به همراه باقی مدارک ضمیمه شود.

نمونه گرافیتی، کپی ویا تصویری از علامت درخواستی: باید توجه داشت که ابعاد تصویر نباید از ۱۰*۱۰ سانتی متر بیشتر شود. درصورتی که طرح شما سه بعدی باشد باید نمونه گرافیتی یا تصویر را از شش جهت متفاوت تهیه کنید تا در مجموع بتواند آنرا به طور کامل نشان دهد.

ارائه مدارکی که نشان دهد در رشته ای که قصد ثبت برند دارید فعالیت می کنید. به طور مثال پروانه بهره برداری صنایع ویا جوازکسب.

استفاده از حق تقدم: زمانی که متقاضی یا متقاضیان ثبت برند بخواهند به استناد قانون تقاضای ثبت یا ثبت خارج از کشور از مزایای حق تقدم استفاده کنند ، باید مدارک مربوط به حق تقدم را یا همزمان با ارسال اظهارنامه یا حداکثر تا ۱۵ روز بعد از آن ارسال کنند البته این مزایا ۶ ماه بیشتر زمان ندارند.

(1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (۹ votes, average: 4٫۷۸ out of 5)
Loading…)

برای هر برندی که تقاضای ثبت آن پس از بررسی مورد قبول قرار گیرد، اداره ثبت شرکتها و مالکیت صنعتی یک آگهی در روزنامه ی رسمی منتشر خواهد کرد. آگهی مزبور شامل نام و نشانی صاحب برند وخصوصیات آن و خصوصیات کالا یا کالاهایی  که علامت در مورد آن ها به کار می رودخواهد بود. سی روز بعد از انتشار آگهی اداره مذکور مکلف است در صورت عدم اعتراض برند را به ثبت برساند.(درخواست ثبت برند قابل اعتراض است) هرگاه پس از بررسی معلوم گردد که تقاضای ثبت قابل قبول نیست یا درخواست کننده در مدت مقرر در تکمیل و رفع نقص اظهارنامه یا ضمائم آن اقدام ننماید، اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی ، رد تقاضا را با ذکر علل به درخواست کننده ابلاغ خواهد کرد.

جهت مشاوره در مورد ثبت علامت با مشاوران ما تماس حاصل فرمایید.

ثبت شرکت راستین

تهران سعادت آباد بلوارپاکنژاد جنب بوستان ششم پلاک۲۶ واحد۱

۰۲۱-۲۶۷۶۳۷۱۲ ۰۹۱۰۸۸۸۶۶۸۷