شاید تابحال بارها به نام های همچون گلرنگ، پونل،اشی مشی، چی توزویا اسامی لاتینی مانند اپل،نایک، جی وی سی،سامسونگ وغیره برخورده باشیدهمه این اسامی نام های تجاری هستند که می توانند با خودشکلی هم داشته باشند که به آن علامت تجاری می گویند.

واژه هایی مانندبرند،لوگو،علامت تجاری،نام تجاری همه بیانگریک خواسته اند.البته برند یاعلامت  تجاری به اسم محصول اطلاق می شود مثل ال جی ولوگو ویا آرم تجاری به شکل کنار اسم که در ال جی یک دایره می باشد اطلاق می شود.

(1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (۶ votes, average: 4٫۸۳ out of 5)
Loading…)

مارک، برند یا نمانام یک نام، عبارت، طرح، نماد یا هر ویژگی دیگری است که مشخص‌کنندهٔ خدمات یا فروشندهٔ محصولی خاص باشد که به وسیلهٔ آن از دیگر محصولات و خدمات مشابه متمایز می‌گردد. عنوان قانونی برای برند، نشان تجاری است.برند مجموعه گره‌های ذهنی یا تداعیات کارکردی، احساسی، عقلی و مزیت‌هایی است که ذهن بازار هدف را اشغال نموده‌است. تداعی معانی پیوند دادن تصاویر و نشانه‌ها با برند یا مزایا و فواید یک برند است. این مزایا یا فواید برند است که مبنای تصمیم‌گیری برای خرید آن واقع خواهد شد.

علامت تجاری همان چیزی است که مخاطب با دیدن، شنیدن، حس کردن یا هرگونه ارتباطی با آن به صورت مفهومی، دیداری یا لفظی صفات و ویژگی‌های خود را در ذهن و قلب مخاطب تداعی می‌کند.برند شامل همه احساسات، ویژگی‌ها و مفاهیمی است که به یک نام گره خورده‌است؛ برند، برداشت مردم وافراد از یک نام است.در فارسی واژهٔ مارک یا برند معمولاً برای اشاره به محصول یا خدمتی به‌کار می‌رود که ارزش اعتباری و اجتماعی بالایی داشته باشد. به بیان دیگر «برند» دارای ماهیت اجتماعی است و برندهای قدرت‌مند آن‌هایی هستند که افراد نسبت به آن‌ها حس مالکیت دارند و برای مثال می‌گویند: «این مارک، اسم مارک دلخواه من است». نمانام‌های برتر می‌توانند هیجان و عواطف مصرف‌کنندگان خود را برانگیزند و مشتریان نیز به این نام‌ها اعتماد داشته و از آن‌ها انتظار خلق ایده‌های برتر و نوآوری در محصولاتشان را دارند.در این راستا موضوع وفاداری به برند از مهم‌ترین موضوعات مورد توجه شرکت‌ها می‌باشد و شرکت‌ها همواره به دنبال راه‌هایی برای کسب و جلب وفاداری مشتریان می‌باشند. یکی از مهم‌ترین معیارهای وفاداری به برند، عامل یادآوری و بازآوری برند با گروه کالایی خاص می‌باشد که زمینه را برای خریدهای مجدد مشتریان فراهم می‌آورد.

از آنجائیکه علامت تجاری به عنوان مال شناخته می‌شود قابل خرید و فروش است. علائم تجاری در قالب یک قرارداد می‌توانند مورد نقل و انتقال قرار گیرند، به عبارت دیگر قرارداد انتقال علامت تجاری قراردادی است که به موجب آن صاحب علامت تجاری به‌طور یک جا حقوق مربوط به علامت را به فروش می‌رساند. این انتقال می‌تواند در مرحله ثبت اظهارنامه یا بعد از ثبت علامت باشد.

  1. اصل شناسنامه وکپی کارت ملی
  2. داشتن جوازکسب ویاجوازتاسیس از صنایع
  3. داشتن کارت بازرگانی(درصورت لاتین بودن نام تجاری)
  4. امضاء وکالتنامه و فرم تقاضای علامت
  5. ارائه شکل ونام تجاری درابعاد۱۲*۱۲
  1. کپی شرکت نامه و روزنامه رسمی وآخرین تغییرات
  2. کپی شناسنامه وکارت ملی افرادی که در شرکت حق امضاء دارند.
  3. داشتن جوازصنایع(جوازتاسیس)
  4. داشتن کارت بازرگانی(در صورت لاتین بودن نام تجاری)
  5. ارائه شکل ونام تجاری درابعاد ۱۲*۱۲

نکته

نام تجاری قابل انتقال است یعنی در صورتی که فردی نام تجاری داشته باشد می تواندآنرا به فردیاشرکت دیگری ازطریق تنظیم سند صلح دردفترخانه منتقل کنند وطی نمودن مراحل اداری دراداره ثبت شرکتها است.

توجه

درصورتی که نام تجاری موردنظرلاتین بوده حتما” کارت بازرگانی لازم است.زیراطبق قانون مجلس استفاده از اسامی لاتین برای نام افردا وشرکتها وعلامات تجاری ممنوع است وطبق تبصره ای استفاده ازنام لاتین برای علامت جهت صادرات آزادوجهت صادرات داشتن کارت بازرگانی الزامی است.

یکی ازمهمترین مدارک برای ثبت علامت جوازصنایع می باشد که معمولا متقاضی نسبت به دریافت آن مشکل داردکه البته یکی ازخدمات موسسه راستین اخذجوازصنایع

 
علامت تجاری

تضمین می کند که مشتریان می توانند محصولات را از یکدیگر تشخیص دهند

شرکت ها را قاد می سازد محصولاتشان را از یکدیگر متمایز سازند.

ابزار بازاریابی و اساس ایجاد وجهه و شهرت شرکت ها هستند.

اجازه استفاده از آنها به اشخاص ثالث داده می شود و منبع مستقیم درآمد از محل حق امتیازها می باشند.

جزء ضروری موافقت نامه های اعطای نمایندگی هستند.

ممکن است دارائی ارزشمند کسب وکار باشند.

شرکت ها را تشویق می کنند در حفظ یا بهبود کیفیت محصولات سرمایه گذاری کنند.

ممکن است برای دریافت وام مفید باشند.

جهت ثبت علامت تجاری با مشاوران ما تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱-۲۶۷۶۳۷۱۲ ۰۹۱۰۸۸۸۶۶۸۷

ثبت شرکت راستین

تهران سعادت آباد بلوارپاکنژاد جنب بوستان ششم پلاک۲۶ واحد۱