شرکت سهامی خاص هم نوعی ازانواع شرکتهای تجاری است که بین سه تاچند شریک تشکیل می گرددوبه تعدادی سهام تقسیم شده ومسئولیت کیفری هریک ازشرکاء بنابه تعداداسمی سهامشان نامحدود است.باتوجه به ماده۱۰۱قانون تجارت(این ماده قانون تجارت اصلی ترین ماده درتشکیل مجامع شرکتهای سهامی خاص است)حداقل سهامداران ۳نفر بالای ۱۸ سال می باشد.

حداقل سرمایه ۱،۰۰۰،۰۰۰ریال می باشد.

(1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (۶ votes, average: 4٫۸۳ out of 5)
Loading…)

نوعی شرکت سهامی است که سهام آن قابل داد و ستد در بورس اوراق بهادار نیست ولی توسط مردم به راحتی قابل معامله است. هنگام تشکیل چنین شرکتی باید تمام سرمایه آن در موقع تأسیس توسط مؤسسان تأمین و بخشی از سرمایه در بانک سپرده‌گذاری شده باشد.

در شرکت‌های سهامی خاص، همانند شرکت با مسئولیت محدود و بر خلاف شرکت تضامنی، مسئولیت هر یک از سهامداران در مورد بدهی‌های شرکت محدود به مبلغ سرمایه‌گذاری شده در شرکت است و در صورت عدم کفایت مجبور نیستند اموال شخصی خود را در این راه مصرف نمایند.در ایران تفاوت شرکت‌های سهامی خاص با شرکت با مسئولیت محدود این است که شرکت با حداقل سه نفر سهامدار قابل تشکیل است و سهام نیز بدون نیاز به ثبت در دفتر اسناد رسمی قابل نقل و انتقال هستند و در شرکت مسئولیت محدود سرمایه به صورت اعلامی می‌باشد و هر چقدر که اعلام شود احتیاجی به واریز به حساب شرکت ندارد ولی در شرکت سهامی خاص الزاماً ۳۵٪ مبلغ اعلامی می‌بایست به صورت نقد به حساب شرکت واریز گردد و ۶۵٪ در تعهد مابقی ظرف ۵ سال تادیه گردد.شرکت سهامی خاص شرکتی است که تمام سرمایه آن در موقع تأسیس منحصراً بوسیله مؤسسین تأمین می‌گردد. مدیر نمی‌تواند خارج از سیستم سرمایه گذاران باشد.

همانطور که گفتیم شرکت سهامی خاص و مسئولیت محدود بی شباهت به یکدیگر نبوده و در هردو این شرکتها مسئولیت اعضا در صورت عدم کفایت به نسبت سرمایه یا سهام آنها می باشد و جهت وصول طلبهای شرکت دراموال شخصی آنها دخل و تصرفی وارد نمی شود.

هنگام ثبت  باید بلافاصله قبل یا بعد از نام شرکت عبارت “سهامی خاص” در تمام اوراق، اعلامیه‌ها و آگهی‌های شرکت به‌‎طور شفاف و روشن درج شود.

سرمایه لازم برای ثبت شرکت سهامی خاص دست کم یک میلیون ریال(یکصد هزار تومان) می‌باشد که باید توسط خود موسسین تامین گردد که از این مبلغ حداقل ۳۵% از آن در حسابی به نام “شرکت در شرف تاسیس” نزد یکی از بانک‌ها سپرده‌گذاری می گرددافزایش سرمایه در شرکت‌های سهامی خاصاز آنجایی که صاحبان شرکت سهامی خاص می توانند تا ۱۰ برابر سرمایه ثبت شده خود از سیستم بانکی وام بگیرند ، بنابراین در هنگام اخذ تسهیلات معمولا” باید افزایش سرمایه داشته باشند.

 1. دو سری اساسنامه
 2. دو برگ اظهارنامه 
 3. کپی اصل ویابرابر اصل شناسنامه افرادوکارت ملی وقانون برای کپی شناسنامه مانند مسئولیت محدود توسط وکلاء برابراصل می گردد
 4. ۱) دو رونوشت از بنیادنامه شرکت که سهامدارن آن را امضا کرده باشند ۲) از اظهار نامه شرکت نیز دو رو نوشت باید تکمیل شود ۳۵% از سرمایه شرکت که تعهد شده بود باید پرداخت شود و استشهاد بانکی باید برای آن تهیه شود و امضای تمام سهامداران الزامیست در اظهار نامه ذکر شده و تاریخ ما بقی سرمایه شرکت که شامل ۶۵% باقی مانده آن است باید در اظهار نامه ذکر شود و امتیازات سهام ممتاز شرکت نیز باید در اظهار نامه قید شود ۳) دو رونوشت از نشست نامه مجمع عمومی تاسیس کنندگان شرکت ۴) باید انتخاب مدیران و ناظران شرکت بنا تائید هیئت مدیره باشد و کپی برابر اصل شده تمامی اعضای هیئت مدیره شرکت و یک نسخه از کارت ملی تمامیه اعضای شرکت ۵) ا گر اعضای هیئت مدیره و ناظران شخص حقوقی باشند یک نسخه از اخرین روزنامه رسمی شخص حقوقی و یک نسخه برابر اصل شده کارت ملی و شناسنامه وکیل شخص حقوقی ۷) اصل یا یک نسخه از قیم نامه ۸) فیش ۴۰/۰۰۰ ریال باید پرداخت شود ۹) اگر شرکت سهامدار با ملیت غیر ایرانی داشته باشد یک نسخه برابر اصل شده پاسپورت و اگر شخص حقوقی باشد ترجمه قیم نامه اختیارنامه وکیل سهامدار غیر ایرانی و گواهی ارائه ثبت شرکت که نشان دهنده آخرین موقعیت شرکت است ۱۰) تمامی اعضای هیئت مدیره موسسین مدیر عامل و ناظران باید گواهی عدم سوء پیشینه جزایی خود را ارائه دهند ۱۱) ارائه عهدنامه شرکت و عهدنامه ناظران
 1. در مواردی که براثر زیان های وارده، حداقل نصف سرمایه شرکت از میان برود، هیات مدیره مکلف است طبق ماده ۱۴۱ لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت، بلافاصله مجمع عمومی فوق العاده صاحبان سهام را دعوت نماید تا موضوع انحلال یا بقای شرکت ، مورد شور و رای واقع شود.هرگاه مجمع مزبور رای به انحلال شرکت ندهد، باید در همان جلسه و با رعایت مقررات قانونی سرمایه شرکت را به مبلغ سرمایه موجود کاهش دهد.
 2. در صورتی که هیات مدیره شرکت به دعوت مجمع عمومی فوق العاده مبادرت ننماید و یا مجمعی که دعوت می شود، نتواند مطابق مقررات قانونی منعقد گردد. هر ذینفع می تواند انحلال شرکت را از دادگاه صلاحیت دار درخواست کند
 3. در موارد مذکور در ماده ۱۹۹ لایحه قانونی اصلاح  قسمتی از قانون تجارت:

تبصره: در صورتی که مجمع عمومی فوق العاده، شریک را منحل نماید ، با تعیین روز تصفیه و آدرس محل تصفیه صورتجلسه انحلال ظرف مدت ۵ روز از تاریخ تشکیل مجمع عمومی به اداره ثبت شرکت ها ارسال میشود تا پس از ثبت در روزنامه رسمی آگهی شود.

 ثبت شرکتی است که از لحاظ ساختاری شبیه به شرکت مسئولیت محدود بوده اما سرمایه در آن به قطعات سهم یا سهام تبدیل می گردد. شرکت سهامی خاص شرکت بازرگانی تلقی می گردد و برای اخذ تسهیلات بانکی، گرفتن نمایندگی‌های و یا شرکت در مناقصات و مزایده‌های دولتی و نمایشگاهها از اعتبار نسبتا” خوبی برخوردار است.

به این دلیل به آن شرکت سهامی گفته می شود که سرمایه آن تبدیل به سهام می گردد. سهام شرکت‌های سهامی در بازار بورس قابل معامله نیست اما توسط مردم به راحتی قابل دادو ستد می‌باشد. برخلاف شرکت با مسئولیت محدود در زمان ثبت شرکت سهامی خاص، باید تمام سرمایه آن در هنگام تاسیس توسط اعضا تامین شده و بخشی از سرمایه در حساب بانکی تادیه گردد.

برخی مقالات و مطالب مرتبط

 • نمونه صورتجلسات درشرکتهای سهامی خاص
 • تغییرات اساسنامه ای در شرکت سهامی خاص
 • نمونه آگهی های دعوت در شرکت سهامی خاص
 • دستورات مجامع درغالب شرکتهای سهامی خاص

برای اطلاعات بیشتر در مورد ثبت شرکت سهامی خاص با مشاوران ما تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱-۲۶۷۶۳۷۱۲ ۰۹۱۰۸۸۸۶۶۸۷

ثبت شرکت راستین

تهران سعادت آباد بلوارپاکنژاد جنب بوستان ششم پلاک۲۶ واحد۱